Melasa
Melasa je vlastně extrakt z cukrové třtiny. Získává se při výrobě cukru z cukrové třtiny. V místech, kde se cukrová třtina pěstovala, byla hlavní potravou pro domorodce. V těchto oblastech misionáři zjistili, že se u domorodého obyvatelstva nevyskytovala rakovina, TBC, lepra ani žádné degenerativní kloubní onemocnění.
Melasa velmi širokou soustavu stopových prvků a organických látek: Vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, sodík, zinek, měď, chróm, glukózu, sacharózu, nenasycené mastné kyseliny linolovou, linoleovou, olejovou, vitaminy skupiny B (kyselinu listovou, kobalaminy, riboflavin, pyridoxol, nikotinamid, kyselinu pantotenovou), inositol, kyselinu fosforečnou. Dále obsahuje důležité enzymy. Melasa je asi nejbohatší na vápník a hořčík, obsahuje je ve vyvážené a pro lidský organismus velmi dobře vstřebatelné podobě.
Po dlouhodobé a pravidelné konzumaci melasy dochází k pročišťování lymfatického systému, zlepšuje se funkce svalů. Po obnově synoviální blány, která tvoří výstelku pouzdra u kloubů a vlivem pokračující regenerace mizí bolesti, opotřebení a artróza. Melasa dále příznivě působí na srdeční sval a může velmi zmírnit nemoc zvanou angina pectoris. Regeneruje krvetvorbu, cévní řečiště, harmonizuje nervový systém a obnovuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Povzbuzuje organismus při dlouhodobém pracovním vytížení, stresu, chronické únavě a pocitech slabosti. Dále melasa upravuje krevní tlak, léčí anemie (nedostatek železa), hojí záněty, otevřené bércové vředy, hemoroidy, trombózu, kožní neduhy - ekzémy a lupenku, mírní alergické projevy, astma, odstraňuje průjem i zácpu. Vnitřní podávání melasy pomáhá při léčení infekční žloutenky typu A.
Melasu v naší republice testovali někteří známí lékaři a onkologové a byli překvapeni jejím působením při různých typech zhoubných nádorů. Proto se onkologickým pacientům velmi doporučuje pravidelná a dlouhodobá konzumace melasy. Zevně si ji mohou nanášet na kůži, která je spálená po ozařování. Melasa pomůže zlikvidovat karcinom. U těchto pacientů se doporučuje 6 x denně 1 čajová lžička melasy, nejlépe zapít sklenicí vody.
Melasa velmi dobře zabírá i u chronické zácpy, kterou trpí velké procento populace. U zácpy se doporučuje pít vlažný melasový nápoj nalačno. Připravíme si jej tak, že 1 čajovou lžičku melasy zalijeme 2 dcl horké vody, zamícháme a pijeme po doušcích. Jestliže by vám děla problém tento nápoj vypít, stačí když si dáte 1 čajovou lžičku melasy do úst a zapijeme 2 dcl vody.
Výživnou pleťovou masku si můžete připravit sami doma, když si do denního krému přimícháte 1 lžičku melasy a nanesete na pokožku. Můžete si připravit i čistou melasovou masku bez přidání další ingredience. Necháme působit 25 minut a pak dobře opláchneme. Zevní používání je výborné a hlavně regenerační u různých typů ekzémů, lupenky a alergických kožních projevů.
Melasu můžeme podávat již dětem od 6. měsíců věku v množství 1 x denně na špičku čajové lžičky. Pravidelným podáváním jim zaručíte celou škálu důležitých látek pro jejich správný růst a vývoj a také prevenci před civilizačními chorobami a rakovinou. Můžeme ji užívat po celý život bez vedlejších účinků. Dítě okolo 2 let již může dostávat 1 čajovou lžičku denně.
Melasu by měli užívat i těhotné a kojící ženy, senioři, sportovci a vlastně všechny generace. Dávkování u zdravých lidí je 2 čajové lžičky denně, zapít vodou. U nemocných je to 4 - 5 čajových lžiček denně. Melasa je opravdu poklad přírody.
autor: Simona Grygárková, Dis.